METODY HORMONALNE

Metody hormonalne polegają na dostarczaniu syntetycznych hormonów (estrogeny i progesteron) podobnych do wytwarzanych przez organizm kobiety.

Dzięki temu zapobiegają ciąży na kilka sposobów:

* zapobiegają dojrzewaniu i uwalnianiu komórki jajowej, przez co nie ma możliwości jej zapłodnienia
* zagęszczają śluz obecny w szyjce macicy, czyli utrudniają plemnikom dotarcie do jamy macicy i jajowodu
* ograniczają wzrost śluzówki macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.

Wszystkie te elementy powodują, że doustna antykoncepcja hormonalna niemal w 100% zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą.DOSTĘPNE ŚRODKI ANTYKONCEPCJI HORMONALNEJ:

PIGUŁKI DWUFAZOWE

Opakowanie zawiera dwa rodzaje tabletek (10+11) różniących się między sobą kolorem. Wszystkie zawierają tą samą ilość estrogenu jednak, w zależności od fazy cyklu, zmienna jest zawartość progestagenu. Pigułki dwufazowe są przepisywane najczęściej kobietom, które mają nieregularne, obfite miesiączki lub cierpią na PMS.

Stosowanie

Przyjmowanie rozpoczyna się od tabletki oznaczonej na listku jedynką. Przyjmuje się ją pierwszego lub piątego dnia cyklu. Tabletki przyjmuje się przez kolejne 21 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa.

Działanie

Preparat hamuje jajeczkowanie oraz powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy.

Zalety

Rozwiązują problem bolesnych i nieregularnych miesiączek, skutecznie osłabiają objawy napięcia przedmiesiączkowego. Bardzo skuteczne (wskaźnik Pearla wynosi 0,1- 0,2).

Wady

Wymagają większej dyscypliny w stosowaniu - należy nie tylko pamiętać o codziennym przyjęciu pigułki, ale również uważać, by nie pomylić koloru. Mogą powodować niewielki przyrost wagi. Czasami można odczuwać nudności lub cierpieć z powodu bólu piersi.PIGUŁKI JEDNOFAZOWE

Wszystkie pigułki w opakowaniu zawierają taką samą ilość dwóch hormonów żeńskich: progestagenu i estrogenu, w bardzo małych dawkach. Pigułki jednofazowe są odpowiednie dla młodych, niepalących kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Stosowanie

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu (w dniu pojawienia się miesiączki). Kolejne pigułki przyjmuje się przez 21 dni o stałej porze. Po 21 dniach należy zrobić 7 dniową przerwę, podczas której występuje krwawienie. Następnego dnia po przerwie trzeba rozpocząć nowe opakowanie.

Działanie

W cyklu regulowanym przez pigułki poziom hormonów jest stały przez trzy tygodnie, uniemożliwiając dojrzewanie komórki jajowej. Ponadto pigułki zagęszczają śluz w szyjce macicy, utrudniają plemnikom przedostanie się do jej wnętrza.

Zalety

Wysoka skuteczność (wskaźnik Pearla wynosi 0,1- 0,2). Pigułki można zażywać tak, by uniknąć miesiączki, gdy ma się pojawić w niedogodnym terminie (przyjmując 2-3 opakowania tabletek bez 7-dniowej przerwy). Nie powodują tycia.

Wady

Codziennie trzeba pamiętać o przyjęciu pigułki. Niektóre kobiety narzekają, że pigułki obniżają libido.PIGUŁKI TRÓJFAZOWE

Opakowanie zawiera trzy rodzaje tabletek w różnych kolorach oraz różnej zawartości estrogenu i progestagenu. Naśladują one wahania hormonów podczas naturalnego cyklu. Są najlepsze dla kobiet, które rodziły już dzieci. Nie mogą ich przyjmować kobiety, które palą.

Stosowanie

Tabletki przyjmuje się wg kierunku wskazywanego przez strzałki na listku. Przyjmowanie rozpoczyna się zawsze pierwszego dnia cyklu i bierze o tej samej porze przez kolejne 21 dni. Następnie jest 7-dniowa przerwa, podczas której występuje krwawienie

Działanie

Hamują owulację i uniemożliwiają przedostanie się plemników do macicy. Zmieniają także błonę śluzową macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka.

Zalety

Regulują długość cyklu miesięcznego, likwidują obfite krwawienia. Bardzo skuteczne (wskaźnik Pearla wynosi 0,1- 0,2).

Wady

Przez pierwsze miesiące można odczuwać podobne dolegliwości jak w przypadku innych pigułek (nudności, bóle piersi).PLASTRY HORMONALNE

Uwalniają przez skórę bezpośrednio do krwi stałą, niską dawkę estrogenu i progestagenu. Są dobrym rozwiązaniem dla kobiet szczupłych i tych, które mają problemy z wątrobą (hormony ją omijają). Tego rodzaju antykoncepcja może być nieskuteczna przy dużej nadwadze i otyłości, ponieważ hormony gorzej się wchłaniają przez tkankę tłuszczową.

Stosowanie

Pierwszy plaster przykleja się pierwszego dnia cyklu (najlepiej na pośladku, ramieniu, łopatce lub podbrzuszu). Plaster zmienia się raz w tygodniu tego samego dnia, kolejny najlepiej przykleić w innym miejscu. Po trzech tygodniach należy zrobić tygodniową przerwę, w czasie której wystąpi krwawienie.

Działanie

Uwalniane z plastra hormony hamują owulację i utrudniają przedostanie się plemników do macicy.

Zalety

Prosty sposób aplikacji. Są bardzo skuteczne - wskaźnik Pearla wynosi 0,88

Wady

Jeśli skóra jest wrażliwa plaster może ją podrażniać. Mogą także pojawić się plamienia i krwawienia niezwiązane z miesiączką. Jest to widoczna forma antykoncepcji, co nie każdej kobiecie odpowiada.MINIPIGUŁKI

Minipigułka zamiast dwóch zawiera tylko jeden hormon - progestagen, i to w minimalnej ilości. Najlepsza jest dla kobiet karmiących, bo nie wpływa na laktację. Jest też dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które ze względu na to, że palą papierosy nie mogą przyjmować pigułek zawierających estrogen.

Stosowanie

W opakowaniu znajduje się 28 tabletek, które zażywa się codziennie o tej samej porze, a następnie bez przerwy rozpoczyna się przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania.

Działanie

Dawka hormonu zawarta w minipigułce zwiększa gęstość śluzu w szyjce macicy, co utrudnia przedostanie się tam plemników. W razie zapłodnienia uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Zalety

Mogą je stosować kobiety karmiące oraz palaczki. Pozwalają regulować cykl wahań hormonalnych w okresie przedmenopauzalnym.

Wady

Minipigułki należy stosować codziennie o tej samej porze z jak największą dokładnością. Nawet trzy godziny opóźnienia mogą znacznie obniżyć ich skuteczność.
Zastrzyki hormonalne

Ampułka leku zawiera dużą dawkę tylko jednego hormonu (progestagenu). Uwalnia od konieczności pamiętania o antykoncepcji. To metoda dobra dla kobiet, które karmią piersią, oraz tych, które mają problemy z wątrobą.

Stosowanie

Zastrzyk wykonywany jest na zlecenie ginekologa. Wstrzyknięta dawka zabezpiecza przed niechcianą ciążą na trzy miesiące. Po 12 tygodniach należy przyjąć następny zastrzyk.

Działanie

Nie dopuszcza do owulacji, zmieniając śluz szyjkowy tak, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników oraz śluzówkę macicy nie dopuszczając do zagnieżdżenia się zarodka.

Zalety

Zwalnia z konieczności myślenia o antykoncepcji, zmniejsza objawy PMS. Zastrzyki antykoncepcyjne polecane są kobietom po porodzie (zastrzyk można podać w 6 tygodni po porodzie), karmiącym piersią, ponieważ zastrzyk nie wpływa na skład i objętość pokarmu. Wskaźnik Pearla wynosi 0,2 - 1.

Wady

Powoduje trwałą (trzymiesięczną) niepłodność - nie można się rozmyślić i po miesiącu starać się o dziecko. Pełna płodność powraca dopiero po kilku miesiącach od zaprzestania przyjmowania zastrzyków. Może powodować tycie i bóle głowy.METODY CHEMICZNE

Metody chemiczne to przede wszystkim kremy i globulki plemnikobójcze.

ŻELE I KREMY

Krem wprowadza się do pochwy za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Preparat działa od razu i jest skuteczny przez 6 godzin, można go więc zaaplikować wcześniej.GLOBULKI

Globulkę umieszcza się w pochwie na 10 - 15 minut przed stosunkiem. Preparat rozpuszcza się, niszcząc plemniki. Jedna globulka starcza na jeden stosunek.

Działanie

Ich działanie polega na chemicznym zniszczeniu lub upośledzeniu plemników, skutkującym ich niezdolnością do zapłodnienia komórki jajowej.

Zalety

Jest to metoda nieinwazyjna, hormonalnie obojętna, łatwa w stosowaniu i dostępna bez recepty. Preparaty poprawiają nawilżenie pochwy, co poprawia komfort stosunku.

Wady

Niska skuteczność antykoncepcyjna (wskaźnik Pearla wynosi 5 - 20). Mogą wywoływać podrażnienia i uczulenia. Należy je stosować z kilku- bądź klikunastominutowym wyprzedzeniem.METODY MECHANICZNE

PREZERWATYWY

Prezerwatywa to lateksowy kapturek zakładany na penisa w czasie wzwodu. Prezerwatywy są jedynym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla mężczyzn. Niektóre prezerwatywy pokryte są dodatkowo środkiem plemnikobójczym.

Stosowanie

Prezerwatywę należy założyć na penisa we wzwodzie, rozwijając ją, aż "ubierze się" go w całości, aż do podstawy. Należy pamiętać, aby wyjąć członka z pochwy jeszcze we wzwodzie, by uniknąć zsunięcia się prezerwatywy.

Działanie

Prezerwatywa stanowi mechaniczną barierę, nieprzepuszczającą plemników do pochwy i kanału szyjki macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.

Zalety

Prawidłowo stosowana jest bardzo skuteczną metoda antykoncepcyjną. Chroni ponadto przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową np. przed zakażeniem wirusem HIV. Najlepsza metoda przy sporadycznych kontaktach seksualnych.

Wady

Gorszy komfort współżycia, konieczność przerwania miłosnej gry, by założyć prezerwatywę. Przy braku wprawy w stosowaniu jej skuteczność jest znacznie słabsza. Ich niewątpliwą zaletą jest też dostępność i niska cena.Spirala

Spirala kształtem przypomina literę T lub cyfrę 7. Wykonuje się ją z miedzi i polietylenu, czasem z dodatkiem srebra. Przez pewien czas uznawano wkładki za środek wczesnoporonny: obce ciało umieszczone w macicy miało nie pozwalać zagnieździć się zapłodnionemu jajeczku lub je niszczyć.

Najnowsze badania udowadniają jednak, że do zapłodnienia w ogóle nie dochodzi, ponieważ:

* miedź, z której wykonana jest spirala, zmniejsza ruchliwość plemników. Nie mają one szansy dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej
* niektóre wkładki zawierają dodatkowo pojemniczek z hormonem (gestagenem), który uwalnia się stopniowo do jamy macicy.
* Zagęszcza on śluz szyjki macicy, co znacznie utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej

Dla kogo?

Tę metodę antykoncepcji odradza się zwykle kobietom, które nie rodziły, poleca zaś tym, które już urodziły dziecko i nie chcą lub nie mogą stosować pigułek hormonalnych. Różnorodność kształtów i rozmiarów wkładek pozwala lekarzowi dobrać tę najlepszą dla pacjentki. Założenie spirali zawsze musi być poprzedzone wykonaniem dokładnych badań ginekologicznych. Dla niektórych kobiet sam moment zakładania wkładki nie jest przyjemny. Zdarza się, że pacjentka odczuwa ból jeszcze przez kilka dni. Decyzje o możliwości założenia wkładki podejmuje lekarz wspólnie z pacjentką.

Zalety

* wysoka skuteczność
* działa natychmiast po założeniu, bez względu na to, czy założona jest po raz pierwszy, czy kolejny w każdej chwili można z niej zrezygnować

Wady

* czasami wywołuje dłuższe i obfitsze miesiączki
* nieznacznie zwiększa ryzyko zakażenia narządów rodnych
* złe założenie może zakończyć się ciążą lub uszkodzeniem ściany macicy
* niektóre kobiety mają opory psychiczne przed obecnością obcego ciała w macicy
* po założeniu wkładki należy przez tydzień do czasu badania kontrolnego powstrzymać się od współżycia
* w czasie miesiączki nie zaleca się stosowania tamponów, ponieważ w niewielkim stopniu zwiększają możliwość stanów zapalnych narządów rodnych.METODY NATURALNE

Cykl miesiączkowy obejmuje z reguły 28 dni. Czas ten liczony jest od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia (pierwszy dzień cyklu), do dnia poprzedzającego następne krwawienie (ostatni dzień cyklu). Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w cyklu miesiączkowym są kontrolowane przez hormony wytwarzane przez jajniki:

Estrogen - powoduje wzrost błony śluzowej macicy, a jednoczenie "informuje" organizm, kiedy dojrzewająca komórka zostanie uwolniona z jajnika. Zwykle następuje to w połowie cyklu i określane jest jako jajeczkowanie (owulacja).
Progestagen, wydzielany w drugiej połowie cyklu kontroluje dalsze zmiany zachodzące w błonie śluzowej macicy, przygotowując ją do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli w ciągu cyklu nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonów obniża się, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i zostaje wydalona z organizmu. Właśnie ten proces stanowi istotę krwawienia miesiączkowego.

Większość metod naturalnych polega na obserwacji cyklu miesięcznego tak, by wykryć indywidualny okres płodny - owulację. Jest to konieczne, ponieważ plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety przez kilkadziesiąt godzin - nawet do 5 dni. Oznacza to, że kobieta chcąca się zabezpieczyć przed ciążą powinna przestać współżyć co najmniej na pięć dni przed owulacją. Przewidzenie owulacji na kilka dni przed jest trudne i dlatego skuteczność metod w pierwszym okresie cyklu jest bardzo mała. Po ustaleniu momentu owulacji, wystarczy odczekać około 24 godzin, by komórka jajowa straciła zdolność do zapłodnienia.

Wady i zalety metod naturalnych

Metody te wymagają większej samodyscypliny niż inne środki. Nie powinny być polecane nastolatkom, kobietom karmiącym piersią, kobietom o nieregularnych cyklach fizjologicznych i wchodzącym w wiek przekwitania.

Zaletą metod naturalnych jest fakt, że nie wymagają ponoszenia kosztów, recept ani wizyt lekarskich. Nie towarzyszą im również żadne działania uboczne.

Metoda termiczna (wskaźnik Pearla: 1 - 20)
Polega na systematycznym, codziennym mierzeniu i dokładnym zapisywaniu temperatury ciała (tuż po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka, zawsze tym samym termometrem). Na początku stosowania metody termicznej należy przez co najmniej sześć cykli współżyć tylko po owulacji.

U zdrowej kobiety w czasie jajeczkowania temperatura ciała nieznacznie spada, a następnie podnosi się nawet do 37,5°C. Przez całą drugą połowę cyklu temperatura utrzymuje się na takim poziomie. Po pierwszych trzech dniach od owulacji zaczyna się okres niepłodny.

Dzień owulacji uwidoczni się w zapisach, jako skok temperatury do poziomu ponad 37°C. Okres zalecanej wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych to pięć dni przed owulacją oraz cztery dni po niej.Metoda objawowa Billingsów - ocena śluzu szyjkowego (wskaźnik Pearla: 1 - 25)
To naturalna metoda regulacji poczęć (przydatna zarówno przy planowaniu dziecka, jak i w celach antykoncepcyjnych), opierająca się na obserwacji śluzu szyjki macicy.

Obserwacja śluzu musi być prowadzona codziennie i wnikliwie. Polega ona na pobieraniu (po umyciu rąk) fragmentu śluzu z przedsionka pochwy na opuszek palca lub na płatek ligniny. Tuż po miesiączce ilość naturalnej wydzieliny jest niewielka - jest to okres zwany fazą suchą. Śluz ma wtedy kolor biały i postać maleńkich, nieciągnących się grudek.

Bezpośrednio przed i po owulacji, a więc w środku cyklu, poziom estrogenu w organizmie kobiety osiąga największy poziom, a wydzielina gruczołów śluzowych w macicy zmienia się. Początek fazy płodnej rozpoczyna się, gdy kobieta może wyczuć narastającą wilgotność w obrębie pochwy i przedsionka pochwy. Śluz z matowego staje się przejrzysty i lepki. Śluz ten nie tylko reguluje wędrówkę plemników, ale także odżywia je. Łatwo daje się rozciągać tworząc długie nitki - jak białko surowego, kurzego jajka. Objawy te najczęściej utrzymują się trzy dni, zaś najbardziej płodnym jest ostatni dzień, w którym śluz posiada wyżej opisane cechy (tzw. szczyt płodności). Zapłodnienie jest możliwe w trzy dni po szczycie.

Tak długo, jak utrzymuje się uczucie śliskości, nie można stwierdzić, czy szczyt płodności już minął. Dzień szczytu może rozpoznać tylko w dniu następnym, gdy śluz wyraźnie się zmieni i zniknie odczucie śliskości u wejścia do pochwy.


Cechy śluzu, w zależności od fazy cyklu miesięcznego:

śluz estrogenny (okołoowulacyjny)
- przejrzysty
- szklisty mętny
- ciągnący się
- daje uczucie wilgotności w pochwie
- śliski lepki

śluz gestagenny (poowulacyjny)
- nieprzejrzysty
- kłaczkowaty, gęsty
- nie ciągnący się
- nie ma uczucia wilgotności w pochwie
- nie śliskiANTYKONCEPCJA PO

ANTYKONCEPCJA PO
Sytuacje awaryjne - co robić?

Czym są i jak działają pigułki po?

Antykoncepcja po jest metodą antykoncepcji w nagłych przypadkach, która może być stosowana sporadycznie po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanego zabezpieczenia (np. pęknięcia prezerwatywy). Tę formę antykoncepcji często nazywa się "antykoncepcją po stosunku", "antykoncepcją doraźną" lub "antykoncepcją awaryjną". Należy podkreślić, że metoda ta nie może zastępować innych regularnych sposobów zapobiegania ciąży.

Antykoncepcja doraźna, stosowana zgodnie z zaleceniami, zapobiega owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, o ile stosunek płciowy miał miejsce przed owulacją, gdy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Pigułka może również powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, które zmniejszają możliwość implantacji (czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej).

JAKA JEST ICH SKUTECZNOŚĆ?

Skuteczność pigułki po oblicza się na ponad 99% w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku.

INTERAKCJE
wpływ innych leków na skuteczność pigułek

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

KTO MOŻE JE STOSOWAĆ?

Kobiety, chcące uniknąć prawdopodobnej, niepożądanej ciąży będącej wynikiem odbytego stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia zastosowanego zabezpieczenia (np. pęknięcia prezerwatywy).

OBJAWY UBOCZNE I PRZECIWSKAZANIA

Najczęściej występujące objawy uboczne to nudności, czasem wymioty.

Po przyjęciu tabletki może pojawić się krwawienie lub plamienie pomiędzy cyklami, które w krótkim czasie zanika. Rzadko mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, uczucie słabości, zmęczenia lub napięcie piersi. Wymienione dolegliwości ustępują zazwyczaj w ciągu 24 godzin.

Jeśli kobieta cierpi na chorobę przewlekłą i/lub jest w trakcie dłuższej kuracji, powinna powiadomić o tym lekarza zlecającego antykoncepcję doraźną. Zastosowanie tabletki po jest w większości przypadków możliwe, jednak należy się koniecznie zastosować do zaleceń lekarza.POGOTOWIE ANTYKONCEPCYJNE

Lista lekarzy dostępna poniżej:

Warmińsko-Mazurskie

Lek. Med. Grzegorz Wodzyński
Ginekolog - położnik
Gabinet ginekologiczny
ul. Kościuszki 21/1
10-501 Olsztyn
tel. kom. 608 600 613

Dolnośląskie

dr. Radosław Kwiatecki
Gabinet Ginekologiczny
ul. Bohaterów II AWP 12/19
59-900 Zgorzelec
tel. kom. 604 775 391

dr. Jerzy Malkiewicz
Gabinet Ginekologiczno – Położniczy
ul. Chojnowska 12
Legnica
tel. kom. 601 057 999

Mazowieckie

Lekarz jest dostępny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę:
dr. Rafał Nowak
Gabinet Ginekologiczny
ul. Mielczarskiego 7
Warszawa
tel. kom. 607 092 973

dr. Ilona Gruzińska
Gabinet Ginekologiczny
ul. Bolesławicka 33
Warszawa
tel. (022) 674 48 84, (022) 321 33 46
tel. kom. 601 969 652

dr n.med. Medard Lech
ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Łucka 2lok.50A
00-845 Warszawa
tel. (022) 654 02 00
tel. kom. 602 179 894
dr Jerzy Rudźko
ginekolog
Prywatna Klinika Ginekologiczno - Położnicza
ul. Fieldorfa 5A
Warszawa - Gocław
tel. (022) 671 06 06 lub (022) 671 06 15

dr Hanna Kawińska- Rudźko
ginekolog
Prywatna Klinika Ginekologiczno - Położnicza
ul. Fieldorfa 5A
Warszawa - Gocław
tel. (022) 671 06 06 lub (022) 671 06 15

Pomorskie

dr Marek Dawicki
Ginekolog-Położnik
Gabinet Ginekologiczny
Starogard Gdański ul. Gdańska 34A
tel. kom. 502 241 252

dr Zbigniew Jankowski
Ginekolog-Położnik
Gabinet Ginekologiczny
Gdańsk ul. Niepołomicka 14
tel. kom. 601 659 272

dr Danuta Kardzis
Ginekolog-Położnik
Gabinet Ginekologiczny
Gdańsk ul. Korzenna 2/4/6 B m.3


dr Marian Polaszewski
Ginekolog-Położnik
Gabinet Ginekologiczny
Starogard Gdański ul. Skalskiego 12
tel. (05 8) 562 81 84

dr Mirosław Skóra
Ginekolog-Położnik
Gabinet Ginekologiczny
Gdynia ul. Armii Krajowej 24/2
tel. kom. 602 591 968

Małgorzata Waldman
Ginekolog- położnik
Gabinet Ginekologiczny
ul. Chrzanowskiego 38A
80-278 Gdańsk
tel. kom. 601 232 102

dr Krystian Zwirbulis
Ginekolog –Położnik
Gabinet Ginekologiczny
Tczew ul. Polna 11
tel. kom. 602 792 645

Opolskie

dr Jolanta Góralewicz
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Stryjska 12
45-316 Opole
tel. (077) 455 97 84
tel. kom. 601 787 216

dr Michał Łasocha
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Wrocławska 28/2
45-316 Opole
tel. kom. 695 643 603

dr Bogusław Mróz
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Stryjska 12
45-316 Opole
tel. (077) 455 97 84
tel. kom. 601 787 216

Śląskie

dr Witold Burchaciński
Prywatny Gabinet Ginekologiczny
ul. Ziemowita 15/6
44-100 Gliwice
tel. kom. 601 645 560

dr Jarosław Dewor
Ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul.11-go Listopada 7
Myszków
tel. kom. 604 257 065

dr Romuald Górniak
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. PCK 2 "C"
42-200 Częstochowa
tel. (034) 322 43 33
tel. kom. 601 457 026

dr Zbigniew Machej
Specjalista Ginekolog-Położnik
Cytolog-USG
ul. Damrota 3
44-200 Rybnik
tel. (032) 422 63 50
tel. kom. 601 517 431


Małopolskie

dr Marek Giziński
ginekolog - położnik
Prywatny gabinet ginekologiczno - cytologiczny
Rynek 24
34-400 Nowy Targ
tel. kom. 602 520 972

dr med. Bożena Jawień
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Jana Pawła II 82, AWF
Kraków
tel. kom. 501 420 180

dr Grażyna Siender- Fima
ginekolog - położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Kielecka 7A
31-422 Kraków
tel. kom. 604 858 331

dr Marian Witalisz
Ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Narciarska 2F
Kraków
tel. kom. 608 593 431

Wielkopolskie

dr Adam Mościcki
Specjalistyczny gabinet lekarski
Ginekolog – położnik
ul. Ściegiennego 126
60-304 Poznań
tel. (061) 662 99 37
tel. kom. 601 787 470

dr Cezary Najman
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. 3-go Maja 16
42-200 Częstochowa
tel. kom. 509 137 696

dr Zbigniew Wudarczyk
Ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Jaśminowa 21
42-450 Łazy
tel. kom. 602 796 507

Świętokrzyskie

dr Krzysztof Lanckoroński
ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Wojska Polskiego 65A
Kielce
tel. kom. 606 164 331

dr Andrzej Matyja
ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Topolowa 21
26-116 Skarżysko Kamienna
tel. (041) 252 59 44
tel. kom. 604 141 790

dr Marcin Misiek
ginekolog-położnik
Prywatny gabinet ginekologiczny
ul. Wojska Polskiego 28A
Kielce
tel. kom. 0602 484 848

Podkarpackie

Witold Młynarczyk
Prywatny Gabinet Lekarski
ul.Pułaskiego 5/130 A
Rzeszów
tel. kom. 604 589 860