Słońce źródłem światła i życia

Fotogaleria (2 zdjęć)

Komentarze (7)

 1. werka 15 maja 2007, 18:24

  A słyszałam,ze do pomidorow wstrzykuje sie mocz (!!!) zeby byly bardziej czerwone!Dlatego ja wybieram raczej te zaczerwienione, a nie bardzo czerwone. Czasami taki piekny widok warzyw moze byc mylacy.

 2. gonia 15 maja 2007, 19:43

  Też o tym niestety czytałam :/

 3. majka22 8 sierpnia 2011, 12:07

  werka pierwsze słysze

 4. martusia2221 26 września 2011, 22:43

  uwielbiam słoneczko :D

 5. nick Skwareczka (Gość) 19 grudnia 2012, 18:02

  Słonko powoduje syntezę witaminy D, niezbędnej do przyswojenia wapnia i fosforu. Obniża ciśnienie krwi, relaksuje, nawet obniża poziom cukru - receptory glukozy na powierzchni komórek przewodzą glukozę przy udziale jonów wapnia :) Energia słoneczna dL fali 200 - 1000 nm odpowiada za fotosyntezę. Im większe natężenie tym więcej CO2 roślinki zaabsorbuja i oddadzą więcej tlenu. Ludzie oddychają tlenem, naturalna redukcja CO2 ważna dla środowiska. Światło słoneczne inicjuje rozwój roślin dnia długiego (dnia krótkiego reagują na światło gwiazd). Odpowiada też za fotonastie - ruchy roślinne, fowarunkujące otwieranie sie i zamykanie wielu kwiatów, heliotropizmy - ustawienie kwiatów słonecznika w stronę słońca, fototropizmy warunkujące stronę, w którą roślina sie kieruje, dodatni gdy zwraca się do światła ujemny gdy w drugą stronę.

 6. nick biolog (Gość) 20 grudnia 2012, 18:38

  Użytkownik skwareczka popełnił błąd: zakres fal 200-1000 nm to promieniowanie biologicznie czynne, natomiast dla fotosyntezy użyteczne prom. to zakres PAR 400-700 nm. Optymalna dawka to 500 Vm do potęgi -2/ strumień fotonów 2 mmole na pow. 1 m potęgi-1. W reszcie ma rację - przy udz. E świetlnej rocznie wiązane jest 2x10 do potęgi 11 ton węgla. Związki powstałe na drodze fotosyntezy to cukry proste, które albo są wykorzystane do metabolizmu komórek, albo związane w zapasowe polisacharydy; skrobię lub drogą chemiczną zmienione w inne związki organiczne. Energia słoneczna niezbędna jest roślinom do rozbicia wody na kation wodorowy i anion hydroksylowy. Dzieje sie to w fazie jasnej fotosyntezy. Foton wybija elektron z fotosystemu II (PSII), zawierający chlorofil uruchamia to szlak reakci, których końcowym produktami są protony z NADP. Kolejny foton wybija elektron z fotosystemu I (PSI), zapoczątkowany szlak reakcji prowadzi do nagromadzenia protonów w środku pęcherzyka tylokaidu (uwypuklenie błony chloplastu). Wiązanie CO2 jest w fazie ciemnej. Wyjątkiem są kaktusowate, gruboszowate i wilczomleczowate.

 7. nick biolog (Gość) 20 grudnia 2012, 19:00

  Trpoizmy to ruchy gdzie kierunek ruchu zależy od kierunku bodźca. Heliotropizmy dzielimy na Diaheliotropowy, ruch gdzie rośliny śledzą zmiany padania prom. słonecznych w ciągu dnia, przed płd wyprzedzają go o 15 - 20 st, po płd opóźniają o 10 -15 st., żeby blaszka liściowa ustawiona była prostopadle do padania światła. W nocy jest reorientacja. Dzieje sie to przez wyrównanie turgoru w komórkach przeciwstawnych do komórek efektorowych (odp na bodziec) i przestawienie ogonka liścia. Reorientacja potencjalu liścia wyprzedza ruch Slońca na niebie. Paraheliotropowy to ustawienie blaszek liściowych równoległe do wektora światła slonecznego. Ma to na celu obniżenie absorbcji światła i zachowanie odp. temp. dla fotosyntezy. Orientacja mieszana. Fototropizmy to kiełkowanie nasion, są tu 3 teorie I różny rozkład auksyn, pod wpływem oświetlenia auksyny (hormony roślinne) idą na oświetloną stronę, daje to szybszy wzrost tej strony. II Asymetrie w transporcie auksyn III degradacja IAA po jasnej stronie.

Komentuj

W każdy piątek prześlemy darmowe podsumowanie nowości w modzie i urodzie.

1
zaloguj się do

nie masz konta? zarejestruj się, to tylko kilka sekund!

Zamknij

zapomniałeś hasła?

zarejestruj się w

masz już konto? zaloguj się

Zamknij

dodaj do
Zamknij
Dodaj do stylistka +

Przeciągnij przycisk na pasek ulubionych w przeglądarce.Wygodnie dodawaj zdjęcia i rzeczy ze stron, które odwiedzasz.